poniedziałek, 23 stycznia 2023

Idzie nowe. Zapowiedź innowacji.


Wychodząc naprzeciw działaniom podejmowanym przez grono pedagogiczne w kontekście podnoszenia jakości nauki i pracy szkoły, w obecnym roku szkolnym również dokładam swoją cegiełkę podejmując działania aktywizujące uczniów, nie rzadko czynności te pojawiają się w naszej szkole po raz 1. Są to miedzy innymi udział naszej szkoły w międzynarodowym  projekcie eTwinning, projekt "Z ekologią na Ty"-w którym współdziała ze mną kilkoro nauczycieli w celu osiągnięcia wspólnego celu, długofalowa współpraca w ramach projektu Irlandia w szkole, która swoim zasięgiem obejmuje cała społeczność szkolną,  olimpiada z języka angielskiego, wystawa 'London week' z kodami QR zakończona quizem czy konkurs 'Zaprojektuj zawodowo swój angielski', w którym wraz z uczniami tworzę drużynę wykonującą określone zadania. Ta droga utwierdza mnie, w przekonaniu, ze nasi uczniowie maja potencjał, który warto odkrywać dla osiągnięcia przez nich sukcesu. W tym celu od początku bieżącego roku szkolnego intensywnie pracowałam również nad opracowaniem metodycznych działań innowacyjnych. Poprzez szeroki zakres rozwoju osobistego w temacie sketchnotingu- czyli notowania wizualnego, zrodził się pomysł na wprowadzenie tego aspektu również w naszej szkole. 

Zakres innowacji metodycznej, którą zatytułowałam „Sketchnotes - myślenie wizualne w szkolnej notatce” została stworzona przeze mnie w wyniku doświadczeń, jakie zdobywam podczas nauczania języka obcego nowożytnego. Dużym problemem, jaki napotykam jest fakt, iż znaczna część uczniów nie potrafi efektywnie prowadzić czy uczyć się ze swoich notatek, a także zdarzają się sytuacje, że nie są oni w stanie odszukać w zeszycie treści przywoływanych przeze mnie w danym momencie zajęć, jakich uczyli się kilka lekcji wcześniej.

Opisywana innowacja jest także moją odpowiedzią na niską motywację wśród części uczniów, zwłaszcza po okresie nauki zdalnej. Ponadto poprzez jej wprowadzenie na lekcjach pragnę spełnić jeden z wymogów edukacyjnych zawarty w aktualnej podstawie programowej dla III etapu edukacyjnego, tj. łączenie zdolności krytycznego i logicznego myślenia z umiejętnościami wyobrażeniowo - twórczymi oraz rozwijaniem wrażliwości estetycznej.

Nieodłącznym elementem nauczania jest również rozwijanie u uczniów kompetencji takich jak kreatywność w przetwarzaniu i prezentowaniu informacji, poprzez identyfikację słów kluczowych, wykorzystywanie elementów niewerbalnych, rozwijanie umiejętności uczenia się czy tak ważnego dla rozwoju jednostki - samodzielnego działania.

Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach lekcji języka angielskiego, podczas wprowadzania nowego słownictwa, elementów gramatycznych oraz maturalnych strategii egzaminacyjnych w semestrze 2 obecnego roku szkolnego 2022/2023.

Celem innowacji jest szerzenie idei sketchnoting’u, czyli myślenia wizualnego w edukacji.

Fundamentem tego rodzaju notowania jest przekazywanie wiedzy przy użyciu elementów graficznych: figur, ikon, znaczników, ramek w połączeniu z klasycznym tekstem notatki, które przekazują treść w sposób bardziej zaawansowany i ciekawy dla odbiorcy.

Omawiana innowacja, stanowiąca uniwersalną komunikację ma zachęcać i motywować uczniów do samodzielnej, efektywnej nauki oraz pobudzać ich kreatywność.

 W ramach mojej innowacji stworzyłam także zamkniętą grupę na portalu Facebook, na której publikuje wyselekcjonowane materiały dotyczące działań skechnotingowych i na której publikowane będą działania w ramach zajęć przy użyciu tej metody wraz z postępami uczniów.

A widoczna u góry strony grafika, stworzona w duchu sketchnoting'u została umieszczona we wszystkich salach lekcyjnych szkoły, w której uczę, chcąc tym samym zaszczepić u uczniów zainteresowanie elementami sketchnoting'u. 

wtorek, 17 stycznia 2023

Projekt "Irlandia w szkole" - Dwie stolice jednej wyspy.


Na kilka dni przed feriami, ponownie wybraliśmy się do Irlandii, a to za sprawą projektu "Irlandia w szkole", który koordynuję w swojej szkole.
Pani Justyna Mazurek-Schramm, przedstawicielka Fundacji Kultury Irlandzkiej, mieszczącej się w Poznaniu, w czasie lekcji zdalnej przybliżyła kilku klasom technikum oraz liceum, dwie stolice jednej wyspy - Dublin i Belfast.
Wspomniana lekcja miała mocny wydźwięk turystyczny, aby zachęcić młodzież do odkrywania tego kraju.



Festiwal Nauki ANS Piła z uczniami.

  W dniu 13.03.25 r. uczniowie klasy 3loc uczestniczyli w zajęciach praktycznych, organizowanych w ramach Festiwalu Nauki na ANS w Pile. Mi...