Wykorzystanie TIK na lekcji, stanowi jednen z kluczowych elementów polityki oświatowej państwa na obecny rok szkolny2023 / 2024. Wychodząc naprzeciw, na jednej z lekcji angielskiego, zaproponowałam moim uczniom powtórzenie działu przed sprawdzianem, w zupełnie inny sposób. Z telefonem, który zazwyczaj odkładany jest na lekcji do skrzyneczki. Nowocześnie, dynamicznie, z nutką współzawodnictwa.
Poniżej przedstawiam gotowy scenariusz tego spotkania.
SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ
Centrum Kształcenia „Nauka” w Pile
Przedmiot: język angielski
Prowadzący: mgr Ewelina Smokowska-Tomaszewska
Temat zajęć: Powtórzenie wiadomości. Angielski w sieci.
Czas trwania: 45 min.
Cele ogólne:
- wdrażanie do czynnego uczestniczenia w zajęciach, zarówno indywidualni jak i w grupach,
- kształtowanie świadomości bezpiecznego i przynoszącego pozytywne rezultaty wykorzystywania potencjału materiałów stworzonych w sieci internetowej, służących nauce języka obcego,
- stwarzanie warunków do utrwalania aspektów językowych w sposób nowoczesny i sprzyjający wszechstronnemu rozwojowi ucznia.
Cele operacyjne:
- uczeń rozumie postawione pytania problemowe dotyczące powtórki materiału,
- analizuje materiały wizualne w celu wykonania przedstawionych zadań,
- poznaje / zgłębia poprzez praktyczne działanie, różne narzędzia internetowe służące do nauki języka obcego,
- rozbudza swoją wyobraźnię, aktywność, logiczne myślenie podczas pracy na lekcji zarówno działając indywidualnie jak i w parach,
- przy współudziale nauczyciela kształtuje postawę gotowości podejmowania działań na rzecz realizacji zadań językowych,
-swobodnie wyraża ekspresję werbalną.
Metody pracy:
- oparta na słowie,
- oparta na obserwacji,
- oparta na praktycznym działaniu przy wykorzystaniu narzędzi TIK.
Formy pracy:
- indywidualna (uczeń w trakcie lekcji wykonuje zadania, udziela odpowiedzi na postawiona zadania),
- burza mózgów (wspólna analiza i wnioskowanie),
- w grupach (podział klasy na drużyny w celu realizacji wskazanych zadań).
Wykorzystane narzędzia dydaktyczne:
- komputer, - rzutnik, - tablica, - podręcznik Focus 2 second edition wyd. Pearson, P. Reilly, A. Grodzicka, A. Tkacz,
- autorski materiał stworzony w portalu Wordwall,
- autorski materiał stworzony przy użyciu narzędzia internetowego JeopardyLabs,
- materiał stworzony w aplikacji Quizizz,
- materiał stworzony na platformie Learning apps.
Wykorzystane narzędzia do ewaluacji:
- ankieta dla ucznia, - ankieta dla zaproszonych gości.
Przebieg lekcji:
1. Powitanie uczniów i sprawdzenie obecności.
2. Przedstawienie tematu i celów lekcji oraz zakresu wprowadzanych treści, jako powtórzenia przed testem.
3. Wprowadzenie do zadania „Find 10 words”. Praca indywidualna uczniów z wykorzystaniem programu Wordwall na osobistych urządzeniach mobilnych.
Powtarzany materiał: leksyka związana z działem edukacja.
https://wordwall.net/pl/embed/1336a0a6912446649f12747c9fb4071f?themeId=2&templateId=10&fontStackId=0&fbclid=IwAR1AtPNb77qAlsAPlmk9KLAeZ6xdenL6Zp_cQgPisz5M79NlJDpC-1I4t9c
Przyznanie „plusów” 3 osobom, które najszybciej odnajdą 10 ukrytych słów.
4. Wprowadzenie do zadania stworzonego przy użyciu narzędzia internetowego JeopardyLabs. Podział klasy na zespoły i przeprowadzenie gry , w której uczniowie wybierając różnorodne kategorie związane z powtarzanym działem i udzielając prawidłowych odpowiedzi, mają szansę zdobyć punkty dla swoich drużyn.
Powtarzany materiał: tłumaczenia polsko – angielskie / angielsko – polskie, kolokacje, czasowniki złożone,
Jeopardylabs.com/play/time-to-learn-word-list
Przyznanie po jednym „plusie” wszystkim członkom wygranej drużyny, a liderowi tej grupy dwa „plusy”.
5. Wprowadzenie do zadania stworzonego w aplikacji Quizizz. Jest ono poświęcone tematyce 1 okresu warunkowego. Uczniowie grają indywidualnie z wykorzystaniem osobistych urządzeń mobilnych, po udostepnieniu kodu dostępu przez nauczyciela.
Przyznanie „plusa” trzem osobom z najwyższym wynikiem.
6. Wprowadzenie do zadania stworzonego na platformie Learning apps. Jest ono dedykowane powtórzeniu zakresu gramatycznego ‘relative clauses’, czyli zdań podrzędnie złożonych, które zawierają dodatkową informację na temat danej osoby, rzeczy, czasu lub miejsca. Praca całego zespołu klasowego tzw, burza mózgów.
https://learningapps.org/watch?v=pop8om9i523
7. Podsumowanie ewaluacyjne zajęć.
Wypełnienie ankiet przygotowanych dla uczniów i zaproszonych gości.
Ocena zaangażowania uczniów, poprzez podsumowanie otrzymywanych plusów za aktywność w czasie zajęć.