piątek, 10 maja 2024

Maturalny maraton - czas start.

 


Maj to okres rozkwitu - budzenia się przyrody, a także czas wytężonego działania egzaminacyjnego. Dziś słów kilka o roli egzaminatora okręgowej komisji (w moim przypadku OKE Poznań).

Korzyści płynące z pełnienia tej funkcji, to nieocenione źródło wsparcia, które jesteśmy w stanie podarować swoim uczniom, a także ogrom wiedzy praktycznej, z którą nie spotkają się w podręczniku.

Odkąd w 2005 r. wdrożono maturę w formie znanej obecnie, przechodziła ona na przestrzeni lat zmiany, dostosowując się do sytuacji edukacji (amnestia maturalna, czasowo nieobowiaązkowy egzamin z matematyki) czy spraw na świecie (przesunięcie terminu matur w związku z pandemią, czy czasowa rezygnacji z przeprowadzania matur ustnych).

Tegoroczna matura odbywa się w 2 formułach: 2015 oraz najnowsza w formule 2023.

Uczniowie po raz ostatni w tym roku szkolnym mają obowiązek przystąpienia do następujących egzaminów według starych zasad:

1. Pisemne:

- język polski PP (poziom podstawowy),

- matematyka PP,

- język obcy nowożytny PP

- minimum jeden dodatkowy przedmiot na PR (poziom rozszerzony).

Przy czym wymagana minimalna punktacja z egzaminów zdawanych na poziomie podstawowym wynosi 30% ogółu punktów możliwych do uzyskania. Egzamin na poziomie rozszerzonym nie ma ustalonej dolnej granicy zdawalności (ulegnie to zmianie w sesji 2025).

2. Ustne:

- język polski,

- język obcy nowożytny (może lecz nie musi być on tym samym wybranym do części pisemnej).

W obu przypadkach minimum konieczne do uznania, iż ta część egzaminu została zdana to 30%.

Bycie egzaminatorem to możliwość uczestniczenia w egzaminach ustnych, w czasie których doświadczamy żywych lekcji tego co uczniom sprawia problem, a z czym radzą sobie doskonale. To sztuka wspierania, naprowadzania w momentach zawahania czy stresu. Tym bardziej mając świadomość tykającego zegara odliczającego czas każdego zadania do ostatecznej 15 minuty trwania egzaminu ustnego.

Choć jako specjaliści nie możemy uczestniczyć w komisjach maturalnych, podczas egzaminów pisemnych z języka obcego który nauczamy, w o już mamy uprawnienia do sprawdzania i oceniania prac z całej Polski. Dodatkowo mamy szansę udziału w szkoleniach organizowanych przez OKE na platformie Moodle czy sesjach doszkalających, zarówno online jak i stacjonarnie w gronie innych czynnych egzaminatorów.

Na stronie CKE, na bieżąco załączane są arkusze egzaminacyjne, a na stronie okręgowych komisji maturalnych, umieszczane są informacje o możliwości szkoleń i zdania egzaminu by być wpisanym do rejestru egzaminatorów.

Warto. 

A tymczasem trzymam kciuki za maturzystów, za Wasze decyzje o podjęciu wyzwania - podjęciu decyzji o chęci bycia egzaminatorem.

Do zobaczenia na salach egzaminacyjnych, na zgrupowaniach egzaminatorskich.

Festiwal Nauki ANS Piła z uczniami.

  W dniu 13.03.25 r. uczniowie klasy 3loc uczestniczyli w zajęciach praktycznych, organizowanych w ramach Festiwalu Nauki na ANS w Pile. Mi...