niedziela, 23 października 2022

Lekcja otwarta - zajęcia z wychowawcą w duchu bycia EKO.




Lekcja otwarta - tu z udziałem moich wychowanków i zaproszonych gości, nie musi być tylko i wyłącznie  tradycyjnym podejściem, gdzie nauczyciel przekazuje wiedzę, a uczniowie poznają punkt widzenia jednej osoby. A co gdyby, w towarzystwie różnych materiałów stymulujących - filmu, pomocy dydaktycznych, które można znaleźć w każdym domu i obrazu stworzonego wspólnie na zajęciach, mogli wyrazić siebie wobec szerszej społeczności szkolnej?

Poniżej zamieszczam scenariusz z omawianej lekcji. Było twórczo, kreatywnie i z duża dawką uśmiechu. 

Może kogoś z Was zainspiruję do podjęcia podobnej tematyki.


SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ 

10.10.2022r.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia „Nauka” w Pile
Przedmiot: Zajęcia z wychowawcą
Prowadzący: Ewelina Smokowska-Tomaszewska
Temat zajęć: Jestem osobą twórczą, jestem eko.
Czas trwania: 45 min.
Cele ogólne:
Kształtowanie świadomości ekologicznej wśród uczniów.
Integracja zespołu klasowego.
Wdrażanie do czynnego uczestniczenia w pracy zespołu.
Stwarzanie warunków do rozwijania zainteresowań proekologicznych i samodzielności.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- rozumie postawione pytania problemowe dotyczące konieczności ochrony środowiska przyrodniczego i udziela odpowiedzi,
- zna pojęcia dotyczące ekologii i proponuje odpowiedzi na postawione pytania:
Co to znaczy być eko?
Co mogę zrobić by być eko?
Czy każdy możę być eko?
- omawia z nauczycielem pojęcia:  ekologiarecyklingupcyclingsharing is caring,
- rozbudza wyobraźnię, aktywność i inwencję twórczą podczas pracy grupowej,
- przy współudziale nauczyciela kształtuje postawę gotowości podejmowania działań na rzecz bycia eko,
- swobodnie wyraża ekspresję werbalną.
Metody pracy:
 - oparta na słowie,
- oparta na obserwacji,
- oparta na praktycznym działaniu. 
Formy pracy:
 - indywidualna (uczeń w trakcie lekcji udziela odpowiedzi na postawione pytania),
- grupowa (analizuje fragment filmu, udziela odpowiedzi na postawione w nim pytania, następnie podział klasy na zespoły w celu stworzenia projektu plastycznego).
Wykorzystane narzędzia dydaktyczne:
 - komputer,      -fragment filmu edukacyjnego,     - rzutnik,      -tablica,
- przybory plastyczne,     -globus,    -materiały dźwiękowe (muzyka),
-materiały wizualne: torby na zakupy,  hasła proekologiczne.
Przebieg lekcji:
I.                Powitanie uczniów i sprawdzenie obecności.
II.              Przedstawienie tematu i celów lekcji oraz zakresu wprowadzanych treści.
III.            Praca na materiale stymulującym – fragmencie filmu o tematyce proekologicznej. Analiza materiału w postaci postawienia pytań i dyskusji nakierowanej na uzyskanie odpowiedzi i poznanie postaw uczniowskich. Podczas dyskusji poruszone zostaną pojęcia ekologiczne: ekologiarecyklingupcyclingsharing is caring.
Po części teoretycznej oraz dyskusji z uczniami na temat bycia eko, nauczyciel prowadzi rozmowę kierowaną przygotowującą uczniów do części praktycznej.
IV.            Podział klasy na grupy i stworzenie wielkoformatowej pracy plastycznej zatytułowanej „Jestem EKO”, mającej na celu pokazanie postaw będących w zgodzie z naturą oraz zachęcenie pozostałych uczniów do bycia eko. Stworzenie omawianej pracy plastycznej stanowi jedno z zadań projektu „Z ekologią na TY”, w którym biorą udział uczniowie klasy 1loc.
V.              Podsumowanie ewaluacyjne zajęć – ankieta dla uczestników.





 











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Festiwal Nauki ANS Piła z uczniami.

  W dniu 13.03.25 r. uczniowie klasy 3loc uczestniczyli w zajęciach praktycznych, organizowanych w ramach Festiwalu Nauki na ANS w Pile. Mi...