poniedziałek, 28 listopada 2022

London week z Didacto-relacja z wystawy.

 


W miesiącu grudniu 2022, wirtualnie można udać się w naszej szkole, nie tylko do Irlandii z projektem "Irlandia w szkole" - o szczegółach można dowiedzieć się z innych postów na blogu, ale zapraszam także do odkrywania Londynu.

'London week' to propozycja projektu ogólnopolskiego stworzonego przez Didacto, zajmującego się projektami szkolnymi i szkoleniami. Pomysł i forma bardzo przypadły mi do gustu, zatem postanowiłam stać się częścią projektu.

Od poniedziałku 5.grudnia 2022, przez tydzień uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi tego wielokulturowego miasta. Ważnym elementem by w pełni poznać tajemnice Londynu, było przygotowanie telefonów i aplikacji: czytnik kodów QR, ponieważ na plakatach znajdowały się kody z zaszyfrowanym i informacjami.

Wystawa znajdowała się w różnych częściach naszej szkoły (łącznie blisko 30 plakatów o różnorodnej tematyce). Na zakończenie szkolnego 'London week' w piątek 9.grudnia, dla chętnych uczniów przygotowany został quiz, zbudowany na podstawie informacji z plakatów rozwieszonych w szkole.









piątek, 25 listopada 2022

Pomoc dla czworonożnych przyjaciół.

 


Pracując z młodzieżą, przywiązuję ogromną wagę do tego, by wzbudzić u młodych poczucie obowiązku wspierania innych, którzy są w potrzebie. Zawsze miałam i mam to szczęście, że moje hasła trafiają na bardzo podatny grunt empatii.

Nie mniej ważnymi są czworonożni kompanii, zwłaszcza ci którzy są mieszkańcami schronisk.

W corocznej akcji, tak i teraz z otwartymi sercami i chęcią pomocy, wraz z młodzieżą przekazaliśmy akcesoria do zabawy dla puszystych milusińskich.

Bo pomaganie ma moc.




Góra grosza - XXIII edycja.


Co roku, na przełomie zimowych miesięcy w naszej szkole, moi wychowankowie biorą udział w akcji GÓRA GROSZA.

 W roku szkolnym 2022 / 2023, zebrane pieniądze zostaną przekazane organizatorom akcji na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych które nie wychowują się w swojej rodzinie.

Bo pomoc innym łączy nas we wspólnym działaniu i uczy człowieczeństwa.

niedziela, 20 listopada 2022

Dzień misia.

 



Jeśli ktoś pomyślał, że młodzież jest za dojrzała na ten rodzaj akcji, jest w błędzie.
W odpowiedzi na zaproszenie samorządu uczniowskiego z ogromną chęcią na kilka chwil przypomnieliśmy sobie jak to jest być dzieckiem, dla którego miś jest kimś wyjątkowym.


Przyznam szczerze, że mi również udzielił się ten klimat. 25. listopada dzień misia...
Kawałek tektury, wilcu, patyczków po lodach i flamastry zdziałały cuda. Pozytywnego dnia misia, bo w każdym z nas drzemie dziecko.









piątek, 18 listopada 2022

'Projekt z ekologią na TY'. Prognoza pogody z przymrużeniem oka.

 


Z nauczycielską głową pełną pomysłów i grupą młodych, przebojowych uczennic można zdziałać naprawdę wiele.

Scenariusz zrodził się w listopadowy wieczór, kilka punktów zwrotnych, reszta pozostawiona spontaniczności młodych wychowanków.

Naszym założeniem było przedstawić kolejne zadanie modułowe projektu (prognoza na kolejny dzień), w którym uczestniczy moja klasa, ale z dużą dawką humoru. Zapraszam do obejrzenia efektu naszej współpracy. 

Pogodnego dnia dla wszystkich.






sobota, 12 listopada 2022

'Pen pals from abroad'' - wizytówki uczniowskie.



 Współpracując w ramach projektu eTwinning zatytułowanego 'Pen pals form abroad', wraz z grupą uczniów z kilku profili: wojskowego, weterynarii, ratownictwa przedmedycznego i stylu, wizażu i makijażu, na początku realizacji założonych aktywności stworzyliśmy filmiki, na których uczniowie przybliżali swoją osobę. Uczniowie przygotowali wypowiedzi w języku angielskim, w których przedstawiali się, wspominali skąd pochodzą, gdzie i czego się uczą oraz co jest ich pasją. Na zakończenie swoich prezentacji, wypowiadali polskie słowo związane z pozdrowieniami, które również tłumaczyli na język obcy.

Poniżej znajdują się zdjęcia wykonane podczas kręcenia wizytówek, które opublikowane zostały na platformie współpracy z partnerami - Twinspace.

Po kilku tygodniach oczekiwania...

Czas wolny, a w tym trwające ferie sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości. W myśl tego jako grupa projektowa eTwinning, mieliśmy przyjemność przekazać społeczności szkolnej informacje o otrzymaniu od naszych partnerów z Włoch i Turcji filmików, w których każdy z uczestników przedstawił swoją osobę.

Dzięki wspomnianym wizytówkom, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, a w tym przede wszystkim, jak młodzież jest do siebie podobna, mimo dzielących ich kilometrów.

Grupa z Włoch to zespół 15 osób – 2 dziewcząt i 13 chłopców, uczęszczających do szkoły ISS Merloni Miliani w Fabriano. Interesują się sportem, w tym w szczególności koszykówką, karate czy piłką nożną, a kilkoro dzieli zamiłowanie do motoryzacji i gier komputerowych. W czasie wolnym lubią słuchać muzykę czy spotykać się z przyjaciółmi. Ulubiona potrawa? Oczywiście włoska pizza.

Grupa z Turcji to zespół 10 osób – 5 dziewcząt i 5 chłopców, uczęszczających do szkoły Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu w Osmaniye. Podobnie jak grupa z Włoch, interesują się sportem. Kilkoro z nich lubi również malarstwo, muzykę pop, grę na gitarze oraz opiekę nad zwierzętami. Ulubiona potrawa? Niezaprzeczalnie kabab.

Zdjęcia polskiej grupy eTwinning;













czwartek, 10 listopada 2022

Pasowanie uczniów klas pierwszych.

Motywowanie uczniów, to także towarzyszenie im w ważnym momentach.

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10.11.2022, w Centrum Kształcenia „Nauka” zostały zorganizowane obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości połączone z pasowaniem uczniów klas I. Dla pierwszoklasistów, w tym moich wychowanków,  była to ważna chwila, bowiem zostali przyjęci w poczet uczniów, którzy złożyli uroczystą przysięgę na sztandar Szkoły.

Ceremonia stała się także okazją do wspomnień na temat sytuacji, w jakiej znajdowała się nasza Ojczyzna. Nie zabrakło informacji dotyczących poświecenia naszych przodków, którzy ginęli na obcej ziemi, wierząc w powodzenie swojej misji. Honor, oddanie, uczciwość, miłość do kraju, ofiarne czyny pełne bohaterstwa to cechy wszystkich Polaków, dzięki którym żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce. Święto stało się również pretekstem do refleksji nad historią i sposobami okazywania własnego patriotyzmu.

Tego dnia wszyscy uczniowie naszej szkoły wspólnie zaśpiewali hymn państwowy, zadbali o wystrój klas i symbole narodowe. W ten sposób przyłączyli się do obchodów święta tak ważnego dla każdego Polaka oraz do akcji Szkoła do hymnu, przybliżonej na moim blogu w osobnym wpisie.











Akcja - szkoła do hymnu.



10.11.2022 w przeddzień państwowych uroczystości upamiętniających odzyskanie niepodległości wraz z klasą wychowawczą, wzięłam udział w ogólnopolskiej akcji SZKOŁA DO HYMNU.
O godzinie 11.11 pełni powagi i zrozumienia sytuacji zaśpiewaliśmy hymn Polski, oddając tym samym hołd naszym przodkom walczącym o naszą wolność.
Była to piękna chwila pokory,
 wdzięczności i dumy.










wtorek, 8 listopada 2022

'Pen pals from abroad' zadanie projektowe - kartka świąteczna do partnerów projektu.



Jednym z pierwszych wspólnych zadań projektowych, które założyliśmy iż zrealizujemy na początku naszej wspólnej działalności, to stworzenie interaktywnej wersji kartki z życzeniami, a że zbliżały się święta i nastroje coraz bardziej krążyły wokół 24. grudnia, powstała oto taka wersja...


Idealnym narzędziem do tworzenia interaktywnych karetek czy prezentacji jest program Canva, który jest bardzo intuicyjny i daje całą gamę możliwości. Szczerze zachęcam do wypróbowania tego narzędzia.



niedziela, 6 listopada 2022

"Pen pals from abroad" międzynarodowy projekt eTwinning.

 



Projekty, temat który jeśli się poczuje...pochłania dogłębnie. 

Tak jest w moim przypadku, od chwili refleksji, szkoleń zapoznawczych, po aktywne działanie.

Rejestrując szkołę, w której pracuję na platformie eTwinning, zrodził się pomysł na stworzenie autorskiego projektu, do którego zaproszę partnerów zagranicznych. 

Od momentu umieszczenia ogłoszenia o poszukiwaniu potencjalnych szkół partnerskich, do faktycznego formalnego zaakceptowania projektu minął miesiąc. Podjęłam współpracę z 2 szkołami - z Włoch oraz Turcji. Załozeniem projektu jest nawiązanie korespondencyjnej przyjaźni z młodzieżą z innych krajów.

Pomysł ten został bardzo entuzjastycznie przyjęty wśród uczniów, grona pedagogicznego oraz Dyrekcji.

Wspomniany projekt zakłada działanie niemal całoroczne, a zaplanowane czynności to:

  • przesłanie między partnerami wirtualnej kartki świątecznej,
  • stworzenie filmików prezentujących uczniów zaangażowanych w projekt, gdzie również będą prezentować swój język ojczysty,
  • przedstawienie swoich szkół w prezentacji multimedialnej,
  • zaprojektowanie logo projektu oraz głosowanie na najlepszą wersję, która stanie się oficjalnym znakiem graficznym naszego projektu,
  • napisanie listów przez uczniów, do wyznaczonego przyjaciela z innego kraju partnerskiego,
  • przesłanie pocztówki do krajów partnerskich w tradycyjny sposób.
Dla zainteresowanych - kontakt między partnerami, uczniami i bezpieczną publikację stworzony treści umożliwia narzędzie Twinspace, do którego uzyskuje się dostęp po akceptacji projektu przez biura krajowe założyciela i współzałożyciela projektu.
W następnych postach będę starać się dzielić z Wami naszymi postępami w realizacji założonych działań.


Integracja w kinie.

 


O integrację i rozwój swoich wychowanków staram się dbać na przeróżne sposoby.

Jednym z kolejnych było klasowe, październikowe wyjście do kina na film. 'Orzeł - ostatni patrol'.

Tematyka i prelekcja przed filmem, która umożliwiła spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych Marynarki Wojennej, okazała się strzałem w 10. 

Z racji tego, iż moi podopieczni należą do grupy ratownictwa przedmedycznego oraz profilu wojskowego, południe spędzone w gronie ciekawych osób, poruszających nie mniej porywające wyobraźnię wątki bardzo zainteresowały zebraną młodzież. A uwięczeniem spotkania - stał się film, który stanowił doskonałą kontynuację poruszonych aspektów, a  po drodze była to swoista ścieżka międzyprzedmiotowa.


piątek, 4 listopada 2022

47. olimpiada języka angielskiego z WSJO w Poznaniu.


 W dniu 03.listopada.2022, grupa entuzjastów językowych przystąpiła do 47. ogólnopolskiej olimpiady z języka angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego z Poznania. W etapie szkolnym, który koordynowałam wzięło udział 21 uczniów, z różnych klas liceum i technikum. W trakcie trwania olimpiady uczniowie mierzyli się z zadaniami otwartymi i zamkniętymi sprawdzającymi znajomość leksyki i gramatyki języka angielskiego. Takie inicjatywy bardzo cieszą - widać uczniowskie zaangażowanie i chęć sprawdzenia wiedzy i umiejętności.

Zachęcam do udziału w tym wydarzeniu, w kolejnych edycjach. Szczegóły udziału zostały opisane w poprzednim poście na moim blogu. 







wtorek, 1 listopada 2022

Olimpiada języka angielskiego.

 


Motywacja, temat rzeka, a sposobów jeszcze więcej...

W roku szkolnym 2022/2023 postawiłam również na aktywizację uczniów poprzez ich udział w olimpiadzie językowej. Poszukując inspiracji, zauważyłam bardzo ciekawą opcję, przedstawianą przez WSJO im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu. Do wspomnianej olimpiady zgłosiło się 26 uczniów na różnych poziomach zaawansowania.

Więcej o wspomnianej szkole przeczytasz TUTAJ.

Terminarz olimpiady przedstawia się następująco, pisząc ten post jesteśmy na kilka dni przed etapem szkolnym:

1. Zawody I stopnia – szkolne
• Rejestracja szkoły za pomocą formularza dostępnego na oja.wsjo.pl Od dnia 3 października 2022 r. do dnia 18 października 2022 r. ).

W dniach od 02 do 03 listopada 2022 roku Komitet Główny prześle na podany adres e-mail test w postaci pliku PDF (do powielenia).

Od 5 listopada będą dostępne klucze na stronie internetowej.

• 4 listopada 2022 r. o godz. 9.00 uczniowie piszą pracę pisemną (test)
Na rozwiązanie pracy należy przeznaczyć 60 min.

• Do dnia 22 listopada 2022 r. nauczyciele przesyłają sprawdzone przez siebie prace, które uzyskały co najmniej 30 punktów, do właściwego KOMITETU OKRĘGOWEGO wraz z protokołem egzaminu celem weryfikacji.

Do dnia 14 grudnia 2022 roku, na stronie WWW Olimpiady, zostanie ogłoszona decyzja Komitetu Głównego o ilości punktów dopuszczających ucznia do etapu okręgowego olimpiady.

2. Zawody II stopnia – okręgowe
Testy II etapu zostaną przesłane przez Komitet Główny poszczególnym organizatorom okręgowym za pomocą poczty elektronicznej
• do dnia 22 grudnia 2022 roku organizatorzy okręgowi zawiadamiają uczestników o dopuszczeniu do zawodów II stopnia oraz o dokładnej organizacji tych zawodów.
• w dniu 9 stycznia 2023 roku odbędzie się część pisemna zawodów II stopnia. Uczniowie dopuszczeni do części ustnej będą zdawali w poszczególnych okręgach w terminie od 10 stycznia do 17 lutego 2023 roku. O zakwalifikowaniu, miejscu i terminie egzaminu ustnego uczniowie zostaną poinformowani przez organizatorów.

Tematykę części ustnej znajdziesz TUTAJ. 

3. Zawody III stopnia – ogólnopolskie
• do dnia 15 marca 2023 roku Komitet Główny zawiadamia uczestników dopuszczonych do zawodów III stopnia o dopuszczeniu oraz miejscu i terminie zawodów,
• zawody centralne odbędą się w dniach 27.03-31.03 2023 r.


Przykładowe testy znajdziesz TUTAJ.


Trzymam kciuki za wszystkich śmiałków językowych!

Festiwal Nauki ANS Piła z uczniami.

  W dniu 13.03.25 r. uczniowie klasy 3loc uczestniczyli w zajęciach praktycznych, organizowanych w ramach Festiwalu Nauki na ANS w Pile. Mi...