piątek, 24 lutego 2023

Projekt eTwinning - logo.

 Witajcie, luty to czas realizacji kolejnego etapu projektu, który prowadzę z Turcją oraz szkołą we Włoszech. W ramach kolejnego zadania wykonaliśmy projekt logo dla naszego projektu międzynarodowego "Pen pals from abroad". Projekt wykonany został w całości w programie graficznym Canva. Naszym założeniem było pokazanie różnorodności naszych działań, stąd grafiki związane z formami kontaktu oraz flagi krajów partnerskich na tle naszej planety, zwięczone dłońmi w przyjacielskim uścisku.


Drugim etapem zadania, po otrzymaniu propozycji grafiki z Włoch, będzie głosowanie na ostateczne logo projektu, w czym liczymy, że pomoże nam cała społeczność szkolną.

poniedziałek, 20 lutego 2023

Zajęcia otwarte - Describing a photo. Opis fotografii.

 W poniższym wpisie dzielę się z Wami pomysłem na lekcję, w trakcie której połączyłam 2 aspekty - powracającą od tego roku szkolnego maturę ustną oraz sketchnoting.

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ


Przedmiot: Język angielski

Temat zajęć: Describing a photo. Opis fotografii.

Czas trwania: 45 min.

Cele ogólne:

Kształtowanie świadomości maturalnych procedur egzaminacyjnych.

Wdrażanie do czynnego uczestniczenia w pracy zespołu.

Rozumienie i tworzenie wypowiedzi maturalnej.

Stwarzanie warunków do rozwijania zainteresowań metodą sketchnoting’u i samodzielnego konstruowania wypowiedzi.

Cele operacyjne:

Uczeń:

- rozumie postawione pytania problemowe dotyczące zadania maturalnego – opisu obrazka i udziela odpowiedzi,

- poznaje strategie maturalne (matury ustnej) względem opisu obrazka,

-analizuje materiał dźwiękowy w celu wychwycenia odpowiednich elementów do wykonania zadania,

-zgłębia techniki sketchnoting’u tworząc notatkę dotyczącą opisu fotografii z zachowaniem strategii maturalnych,

- rozbudza wyobraźnię, aktywność i inwencję twórczą podczas pracy na lekcji zarówno działając indywidualnie jak i w parach,

- przy współudziale nauczyciela kształtuje postawę gotowości podejmowania działań na rzecz realizacji zadań maturalnych,

- swobodnie wyraża ekspresję werbalną.

Metody pracy:

 - oparta na słowie,

- oparta na obserwacji,

-oparta na analizie nagrania,

-oparta na założeniach sketchnoting’u,

- oparta na praktycznym działaniu. 

Formy pracy:

 - indywidualna (uczeń w trakcie lekcji udziela odpowiedzi na postawione pytania),

-burza mózgów (wspólna analiza i wnioskowanie),

- w parach (podział klasy na zespoły 2-osobowe w celu realizacji wskazanych zadań).

Wykorzystane narzędzia dydaktyczne:

 - komputer             - koło fortuny stworzone na stronie spinthewheel.cc

- nagranie dźwiękowe   - rzutnik      - tablica

- przybory plastyczne  - podręcznik Focus 2 second edition, wyd. Pearson, P.Reilly, A. Grodzicka, A,Tkacz (strona 42 zadanie 4)

– autorski materiał sketchnoting’owy z kluczowymi elementami opisu fotografii

- autorski materiał sketchnoting’owy z zasadami egzaminu ustnego z języka obcego nowożytnego

- materiały wizualne: fotografie   

Wykorzystane narzędzia ewaluacji:

- tarcza                      - ankieta dla ucznia                    - ankieta dla zaproszonych gości

Przebieg lekcji:

I.                Powitanie uczniów i sprawdzenie obecności.

II.              Przedstawienie tematu i celów lekcji oraz zakresu wprowadzanych treści.

III.            Przypomnienie aspektów z ostatniej lekcji – pytania do klasy.

IV.            Przedstawienie autorskiego materiału sketchnoting’owego z zasadami egzaminu ustnego z języka obcego nowożytnego.

V.              Wprowadzenie strategii maturalnej (matury ustnej) - przedstawienie autorskiego materiału stworzonego w duchu sketchnoting’u z kluczowymi elementami opisu fotografii. Współtworzenie (rozbudowywanie) notatki w czasie zajęć.


VI.            Analiza materiału stymulującego – 3 fotografii wraz z uzupełnieniem na ich podstawie notatki sketchnoting’owej.

VII.         Przygotowanie i uczniowska prezentacja opisu 3 fotografii.

VIII.       Zadanie na podstawie koła fortuny stworzonego na stronie spinthewheel.cc.

Zadanie możesz zobaczyć TUTAJ 1, TUTAJ 2, TUTAJ 3.

IX.            Zadanie z odsłuchu  - uzupełnienie opisu obrazka przedstawionego w nagraniu.

(podręcznik Focus 2 second edition, wyd. Pearson, P.Reilly, A. Grodzicka, A,Tkacz -strona 42 zadanie 4).

X.              Przedstawienie zadania: wyzwanie sketchnoting’owo – leksykalne do realizacji w ramach zadania domowego (odniesienie do działalności w zamkniętej grupie ‘English is easy’, na portalu społecznościowym Facebook stworzonej przy okazji wprowadzenia innowacji, do której należą uczniowie biorący udział w lekcji).

XI.            Podsumowanie ewaluacyjne zajęć.

 

Wypełnienie ankiet i tarczy przez uczniów, a także oddzielnych ankiet przygotowanych dla zaproszonych gości.



ANKIETA DLA UCZNIA:

                         ANKIETA EWALUACYJNA DLA UCZNIA

Oceń dzisiejszą lekcję ‘Describing a photo. Opis fotografii’ w skali od 1 do 5,

1       oznacza najniższą ocenę, 5 - najwyższą.

 

1.      Czy sposób prowadzenia dzisiejszej lekcji języka angielskiego okazał się dla Ciebie ciekawy?

1              2                3                    4                  5

2.      Czy uważasz, że poruszone na dzisiejszej lekcji aspekty związane ze strategiami maturalnymi są istotne?

             1             2                3                    4                  5

3.      Jak podobały Ci się zadania, które wykonywałeś (-aś)?

             1             2                 3                   4                  5

4.      Czy mogłeś (-aś) na dzisiejszej lekcji, udzielając się na niej, swobodnie wyrazić siebie i swoje zdanie?

1              2               3                     4                 5

       5. Jak oceniasz swoje zaangażowanie w pracę na lekcji?

             1              2               3                     4                 5


ANKIETA DLA ZAPROPOSZYCH GOŚCI:


                    ANKIETA EWALUACYJNA DLA ZAPROSZONEGO GOŚCIA

Oceń dzisiejszą lekcję ‘Describing a photo. Opis fotografii’ w skali od 1 do 5,

1       oznacza najniższą ocenę, 5 - najwyższą.

 

1.     Czy sposób prowadzenia dzisiejszej lekcji języka angielskiego okazał się dla Pani / Pana  ciekawy?

        1              2                3                    4                   5

2.  Czy uważa Pani / Pan, że poruszone na dzisiejszej lekcji aspekty związane ze strategiami maturalnymi są istotne?

                      1             2                 3                      4                    5

              3. Jak podobały się Pani / Panu zadania, które wykonywali uczniowie?

                      1             2                 3                   4                  5

            4. W jakim stopniu, Pani / Pana zdaniem, uczniowie udzielając się na dzisiejszej lekcji, mogli swobodnie wyrazić siebie i swoje zdanie?

       1              2               3                     4                   5

             5. Jak ocenia Pani / Pan zaangażowanie nauczyciela w prowadzenie lekcji?

                     1              2               3                     4                    5

 

Ostatnim etapem lekcji była ocena zaangażowania uczniów, poprzez wpisanie ocen / plusów za aktywność.

Hasło motywacyjne dla uczniów: ‘It’s better to speak with mistakes, than to be silent in perfect   English’. 

Notatki uczniowskie w duchu sketchnoting'u z opisywanego powyżej spotkania.









 

 


środa, 15 lutego 2023

Sketchnoting - pierwsze zajęcia innowacyjne.

 


Luty 2023 to ważna data zarówno dla mnie jak i  moich uczniów z dwóch klas, które zaczęły naukę w szkole ponadpodstawowej. To właśnie dziś, odbyły się we wspomnianych grupach, pierwsze zajęcia według założeń innowacji metodycznej, o której wspominałam w poprzednich postach.

Na opisywanym spotkaniu skupiliśmy swoją uwagę na tym czym jest sketchnoting. Uczniowie uruchamiając całą gamę pisaczków i swoją wyobraźnię, mieli za zadanie przełożyć kilka informacji ukrytych w w liniowej definicji słowa sketchnoting, na indiwidualną notatkę wizualną. Wyniki prezentuowane są w poniższych zdjęciach, gdzie jedynym wspólnym elementem był sposób zaznaczenia hasła kluczowego w postaci wstążki, pozostałe to w 100% wynik inwencji uczniowskiej.

Na lekcji uczniowie dowiedzieli się także co daje im sketchnoting oraz co nasz mózg odbiera w pierwszej kolejnośći: obraz czy słowo.

Już pierwsze zajęcia pokazały mi, że ta metoda bardzo aktywizuje odbiorców i są oni maksymalnie otwarci na nowinki.






















niedziela, 5 lutego 2023

Opis innowacji - dokumentacja.

 Jesteś nauczycielem na ścieżce awansu lub chciałbyś mieć realny wpływ na metody prowadzenia zajęć?

Wprowadzenie innowacji pedagogicznej staje się wówczas idealnym narzędziem. 

Od roku 2017 wprowadzenie innowacji w szkole, nie wymaga zgłoszenia do kuratorium. Jej procedury wdrożenia związane są wyłącznie z regulaminem wewnątrzszkolnym, jeśli takowy obejmuje tą czynność.

W moim przypadku, wiązało się to z przedłożeniem do Dyrekcji opisu innowacji, którą chciałam wprowadzić na prowadzonych przede mnie zajęciach językowych wraz z wnioskiem o możliwość zgłoszenia omawianej innowacji podczas Rady Pedagogicznej. 

Po otrzymaniu zielonego światła, na Radzie Pedagogicznej przedstawiałam genezę swojego pomysłu, założenia i sposoby jego realizowania wraz z założonymi efektami, które po głosowaniu zostały zaopiniowane pozytywnie przez grono. Tak zaczęła się w praktyce moja przygoda z innowacją metodyczną. 

Jeśli zastanawiasz się jak stworzyć dokumentację poniżej możesz zobaczyć jak wygląda to na moim przykładzie.


INNOWACJA PEDAGOGICZNA – metodyczna 

Sketchnotes - myślenie wizualne w szkolnej notatce.

Ewelina Smokowska-Tomaszewska

Nazwa szkoły: Centrum Kształcenia ”Nauka” sp. z o.o. w Pile

Autor innowacji: Ewelina Smokowska-Tomaszewska

Osoba wdrażająca i realizująca innowację: Ewelina Smokowska-Tomaszewska

Tytuł innowacji: „Sketchnotes - myślenie wizualne w szkolnej notatce”

Rodzaj innowacji: metodyczna

Przedmiot: język angielski

Czas trwania innowacji: luty – czerwiec 2023

Zakres innowacji:

Adresatem innowacji są uczniowie z prowadzonych  przeze mnie  klas pierwszych: 1LOC grupa 1 i grupa 2 oraz 1K grupa 1, w których to, po przeprowadzeniu we wrześniu 2022r. testu prognostycznego, wprowadzono podręcznik na poziomie A2+ / B1.

Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach zajęć edukacyjnych w trakcie lekcji języka angielskiego, podczas wprowadzania nowego słownictwa, elementów gramatycznych oraz maturalnych strategii egzaminacyjnych.

Celem innowacji jest szerzenie idei sketchnoting’u, czyli myślenia wizualnego w edukacji.

Fundamentem tego rodzaju notowania jest przekazywanie wiedzy przy użyciu elementów graficznych: figur, ikon, znaczników, ramek w połączeniu z klasycznym tekstem notatki, które przekazują treść w sposób bardziej zaawansowany i ciekawy dla odbiorcy.

Omawiana innowacja, stanowiąca uniwersalną komunikację ma zachęcać i motywować uczniów do samodzielnej, efektywnej nauki oraz pobudzać ich kreatywność.

Opis innowacji i motywacja jej wdrożenia:

Innowacja metodyczna „Sketchnotes - myślenie wizualne w szkolnej notatce” została stworzona w wyniku doświadczeń, jakie zdobywam podczas nauczania języka obcego nowożytnego, w grupie odbiorców w wieku 14 – 20 lat. Dużym problemem, jaki napotykam jest fakt, iż znaczna część uczniów nie potrafi efektywnie prowadzić czy uczyć się ze swoich notatek, a także zdarzają się sytuacje, że nie są oni w stanie odszukać w zeszycie treści przywoływanych przeze mnie w danym momencie zajęć, jakich uczyli się kilka lekcji wcześniej.

Opisywana innowacja jest także moją odpowiedzią na niską motywację wśród uczniów, zwłaszcza po okresie nauki zdalnej. Ponadto poprzez jej wprowadzenie na lekcjach pragnę spełnić jeden z wymogów edukacyjnych zawarty w aktualnej podstawie programowej dla III etapu edukacyjnego, tj. łączenie zdolności krytycznego i logicznego myślenia z umiejętnościami wyobrażeniowo - twórczymi oraz rozwijaniem wrażliwości estetycznej.

Nieodłącznym elementem nauczania jest również rozwijanie u uczniów kompetencji takich jak kreatywność w przetwarzaniu i prezentowaniu informacji, poprzez identyfikację słów kluczowych, wykorzystywanie elementów niewerbalnych, rozwijanie umiejętności uczenia się czy tak ważnego dla rozwoju jednostki - samodzielnego działania.

Od początku mojej pracy dydaktycznej, rozumiem jak ważnym elementem jest zrozumienie przez uczniów przekazywanych im informacji, by mogli je przyswoić i wykorzystywać w praktyce. Poszukując nowych rozwiązań dydaktycznych, dostępnych zarówno dla nauczyciela jak i ucznia, doświadczyłam iż leksyka, zagadnienia gramatyczne czy omawiane strategie egzaminu maturalnego są łatwiej przyswajane przez uczniów, jeśli przedstawione są w sposób obrazkowy, schematyczny, z użyciem grafik, znaczników czy koloru. W dodatku, obserwując lekcyjne zapiski moich uczniów zauważyłam, iż wielu z nich obok zwykłych liniowych notatek, kojarzonych z tradycyjnym sposobem notowania, dorysowuje elementy często niezwiązane z omawianym tematem, a jednak przykuwające ich uwagę na pewne partie materiału. Na podstawie wiedzy o zainteresowaniach młodzieży dotyczących trendów przekazu tekstu za pomocą obrazu, mogę spodziewać się pozytywnych wyników po wdrożeniu opisywanej innowacji. Potwierdzeniem naukowym stają się wynik badań, które opisane zostały w książce John’a Medina ‘Brain Rules - 12 Principles for Surviving and Thriving and Work, Home and School ’, w której to zauważono iż informacja pozbawiona elementu graficznego po upływie 72 godzin po jej przedstawieniu, zostaje zapamiętana w 10%, natomiast zaprezentowana z obrazem, aż w 65%.

Biorąc wszystkie powyższe czynniki oraz zauważając w uczniach potencjał, poprzez wdrożenie  innowacji „Sketchnotes - myślenie wizualne w szkolnej notatce”, chciałabym rozwinąć ich możliwości logiczno – twórczego działania oraz podnieść jakość nauki języka obcego nowożytnego w semestrze II roku szkolnego 2022 / 2023.

Założenia ogólne:

Odbiorcy innowacji:

 - realizacja innowacji na lekcjach języka angielskiego w klasie 1 LOC grupa 1 i grupa 2 oraz 1 K grupa 1.

Główne założenia pracy na zajęciach z wykorzystaniem innowacji:

- zapoznanie uczniów z elementami myślenia wizualnego, z zasadami tworzenia notatek graficznych,

- wykorzystanie myślenia wizualnego w tworzeniu notatek na prowadzonych przeze mnie lekcjach angielskiego w omawianych grupach we wskazanych obszarach,

- ćwiczenie syntetyzowania treści oraz samodzielnego notowania przy jednoczesnym uczeniu się nowego materiału,

- poprawa koncentracji na lekcji,

-budowanie poczucia własnej wartości i kreatywności u uczniów,

- samokształcenie i poznawanie atrakcyjnych metod uczenia się.

 Cele innowacji:

Cele ogólne:

- zapoznanie uczniów z nowym narzędziem nauki - notatką wizualną,

- wyjaśnienie czym jest i jak efektywnie korzystać z elementów sketchnoting’u w procesie tworzenia notatki,

-ćwiczenia praktyczne w doskonaleniu tworzenia notatek, w trakcie omawiania materiału leksykalnego, gramatycznego i maturalnych strategii egzaminacyjnych na zajęciach lekcyjnych z języka angielskiego,

- motywowanie uczniów do bycia kreatywnym, innowacyjnym, samodzielnym i odpowiedzialnym w organizowaniu procesu uczenia się,

- organizowanie procesów edukacyjnych w sposób sprzyjający nauczaniu i uczeniu się.

Cele szczegółowe:

- poprawa koncentracji oraz zaangażowania uczniów na lekcjach, co może się przełożyć na poprawę wyników szkolnych,

- ułatwienie rozumienia i zapamiętania treści lekcji,

- przygotowanie uczniów do samodzielności w tworzeniu notatek,

 - swobodne posługiwanie się elementami wizualnymi w notatce,

- kształtowanie u uczniów kreatywności,

- stymulowanie motywacji,

 - uatrakcyjnienie procesu kształcenia,

- zainteresowanie efektywną nauką języka obcego nowożytnego, który wielokrotnie wybierany jest jako przedmiot zdawany w czasie egzaminu dojrzałości,

- wspomaganie procesu dydaktycznego,

- doskonalenie warsztatu pracy nauczyciela poprzez wprowadzanie nowoczesnych metod nauczania.

Metody, formy i środki dydaktyczne:

Metody: pokazowa, burza mózgu, metoda praktycznego działania.

Formy: indywidualne i grupowe.

Środki dydaktyczne: tablica, rzutnik multimedialny, mazaki, markery, kartki białego papieru, kolorowa kreda (w trakcie ewentualnego wprowadzenia nauczania zdalnego narzędzia platformy Teams), zasoby internetowe, autorska prezentacja multimedialna wykonana w programie genial.ly, przedstawiająca założenia i podstawy sketchnoting’u wraz z częścią ćwiczeniową, zamknięta grupa na portalu Facebook ‘English is easy”. Przedstawienie uczniom autorskich, motywacyjnych wyzwań językowych publikowanych na zamkniętej grupie ‘English is easy’, zawierających elementy sketchnoting’u do indywidualnego ćwiczenia przez uczniów w ramach rozwijania umiejętności językowych i tworzenia notatek wizualnych. Wprowadzanie za lekcjach języka angielskiego kart pracy zawierających zadania zgodne z wprowadzaną na zajęciach tematyką z podstawy programowej, wzbogacone o elementy sketchnoting/u.

Założenie, administrowanie i udostępnienie uczniom klasy 1 LOC grupa 1 i grupa 2 oraz 1 K grupa 1,  zamkniętej grupy ‘English is easy’ na portalu Facebook, zawierającej praktyczne porady dotyczące sketchnoting’u, wraz z autorskimi materiałami odpowiadającymi wymaganiom podstawy programowej oraz potrzebom i prośbom uczniów, ale również odpowiednio wyselekcjonowane materiały udostępniane w Internecie. Wspomniana grupa będzie także miejscem publikacji, kreatywnego działania odbiorców innowacji.

Przewidywane korzyści wdrożenia innowacji:

Uczeń:

- nauczy się zasad tworzenia notatek, w tym kreowania odpowiednich schematów notatki wizualnej,

- pozna wybrane elementy alfabetu wizualnego i  podejmie się stosowania ich w praktyce,

- wyszkoli się w technice „trzech świateł”,

- wdroży rysowanie prostych postaci, ramek, chmurek, dymków, znaczników, strzałek, łączników oraz map myśli,

- stworzy własny bank ikon na podstawie figur geometrycznych,

- wyedukuje się w temacie zapisywania notatki z zajęć z wykorzystaniem elementów sketchnoting’u,

- zaangażuje się w większym stopniu w proces nauki języka angielskiego oraz lepiej zrozumie i zapamięta omawiany materiał,

-będzie miał szansę na przedstawianie swojej pracy, publikując jej wyniki na stronie internetowej (zamkniętej grupie ‘English is easy’) utworzonej dla uczestników innowacji na portalu Facebook.

Nauczyciel:

-dostrzeże potrzeby uczniów w szerszym ujęciu,

- odkryje nowe wartościowe rozwiązania edukacyjne i materiałowe,

- wykorzysta wiedzę na temat notatek wizualnych w praktyce, podczas prowadzonych przez siebie zajęć języka angielskiego we wspomnianych obszarach omawiania materiału leksykalnego, gramatycznego i maturalnych strategii egzaminacyjnych,

- pozna lepiej swoich uczniów i ich możliwości,

- nauczy się nowego sposobu prezentowania trudnych dla ucznia treści,

- stworzy bank notatek i kart pracy zawierających treści programowe przeznaczone dla wskazanych w opisie innowacji klas 1 na poziomie A2+ / B1, (podręcznik Focus 2 second edition, działy 3 – 5 wyd. Pearson, autorzy Patricia Reilly, Anna Grodzicka, Arek Tkacz) z wykorzystaniem sketchnoting’u,

- udostępni uczniom objętym innowacją, prywatną, zamkniętą grupę na portalu Facebook o nazwie ‘English is easy’, gdzie nauczyciel dzieli się wiedzą na temat sketchnoting’u i pokazuje wyniki swoich działań, 

- na prywatniej stronie ‘English is easy’ nauczyciel regularnie publikować będzie fotografie zeszytów uczniów objętych innowacją, prezentujące uczniowskie starania we wprowadzaniu grafik do notatek z prowadzonych przez nauczyciela innowatora zajęć języka angielskiego,

- podniesie jakość swojej pracy, usprawniając proces nauczania i uczenia się,

- rozbudzi zainteresowanie tą metodą wśród uczniów i innych nauczycieli, poczynając od dystrybucji autorskiego materiału ‘Weź ze sobą dobre słowo i podaj dalej’ w obrębie szkoły, stworzonego w duchu sketchnoting’u, po publikacje wyników działań na zajęciach języka angielskiego z wykorzystaniem notatki wizualnej.

Szkoła:

-stymulowanie wszechstronnego rozwoju ucznia,

- podniesienie jakości pracy szkoły poprzez działania innowacyjne,

- wskazywanie nowych ścieżek dydaktycznych,

- podniesienie motywacji,

- wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodzieży,

-indywidualizacja nauczania,

- podniesienie wyników klasyfikacji rocznej,

- promocja szkoły w środowisku lokalnym jak i ogólnopolskim, poprzez nagłośnienie innowacji i jej efektów, w kontekście pracy w Centrum Kształcenia ‘Nauka’ sp. z o.o., w materiałach publikowanych w internecie: na stronie internetowej szkoły – nauka.pila.pl, szkolnym profilu na Facebooku - https://www.facebook.com/NaukaPila oraz autorskim blogu nauczycielki wprowadzającej omawianą innowacje  - https://aktywnynauczyciel.blogspot.com/

Tematyka zajęć:

Elementy sketchnoting’u będą wprowadzane na lekcjach języka angielskiego w obszarach omawiania materiału leksykalnego, gramatycznego i maturalnych strategii egzaminacyjnych, w działach: 3. The arts., 4. Home, sweet, home., 5. Time to learn., podręcznika Focus 2 second edition, wyd. Pearson, Patricia Reilly, Anna Grodzicka, Arek Tkacz.

 

Proponowane zadania wyzwania:

-stworzenie przez uczniów indywidualnego zestawu ikon – buziek z emocjami oraz podpisanie ich w języku obcym,

-zbudowanie przez uczniów zestawu elementów graficznych przedstawiających przybory szkolne i podpisanie ich w języku obcym,

-wykreowanie przez uczniów zestawu postaci prezentujących wybrane przez siebie zawody i/lub członków rodziny wraz z podpisaniem ich w języku obcym.

 

Wizualne karty pracy:

-Describing houses: karta zawierająca elementy pogrupowane w kategorie do uzupełnienia związane z typem domów, ich lokalizacją, umiejscowieniem rzeczy w domu, materiałów służących do budowy, przymiotników wykorzystywanych do opisu miejsc zamieszkania,

-New vocabulary: wizualna karta zawierająca kategorie tematyczne czytać/słuchać/oglądać, do uzupełnienia na podstawie omawianego na zajęciach słownictwa,

-Karta: Focus on words: na podstawie tekstu People who don’t live in traditional house (źródło: podręcznik Focus 2 second edition, wyd. Pearson, wykorzystywany na zajęciach języka angielskiego w grupie odbiorców objętych innowacją,

-Karta: Kolokacje czynności w szkole,

-Karta omawiająca tematykę An enquiry – listu z zapytaniem, stosowanego w czasie egzaminu dojrzałości,

-Karta omawiająca tematykę An informal email/letter (email/list nieformalny) stosowanego w czasie egzaminu dojrzałości, z elementami do uzupełnienia,

-Karta pracy stworzona w programie Canva: Key details , porównanie i wskazanie podobieństw i różnic dotyczących pokoju widocznego w podręczniku, a własnego pokoju,

-Karta pracy stworzona w programie Canva: dopasowanie nazw do obrazków o tematyce domów, ich lokalizacji i materiałów budulcowych oraz opisu ich wyglądu,

-Karta pracy stworzona w programie Canva: wykreślanie słowa nie pasującego do danej kategorii, tematyka dom i urządzenia domowe.

 

Autorskie materiały dydaktyczne:

-Notatka wizualna omawiająca czasy i formy służące do wyrażania przyszłości Future Simple, Present Continuous, to be going to,

-Notatka wizualna przedstawiająca Defining relative clauses (zdania podrzędne) z użyciem słów who, which i where,

- Notatka wizualna z objaśnieniem zastosowania i tworzenia czasu przeszłego Past Simple,

-Notatka wizualna Describing a photo, przedstawiająca najważniejsze aspekty opisu zdjęcia w czasie ustnego egzaminu dojrzałości,

-Notatka wizualna Speaking Focus, przedstawiająca najważniejsze aspekty opisu zdjęcia w czasie ustnego egzaminu dojrzałości wraz z konkretnymi przykładami pogrupowanymi na kategorie,

-Notatka wizualna Grammar-adjectives, objaśniająca zasady stopniowania przymiotników,

-Notatka wizualna omawiająca czas Present Perfect, jego zastosowanie i tworzenie oraz słowa klucze,

-Notatka wizualna przedstawiająca First Conditional (pierwszy okres warunkowy), jego zastosowanie i tworzenie,

-Autorska prezentacja multimedialna wykonana w programie genial.ly, przedstawiająca założenia i podstawy sketchnoting’u wraz z częścią ćwiczeniową, a w niej:

1.     Czym jest i co daje nam sketchnoting.

2.     Porównanie lekcji, na której przekazywana jest informacja vs. lekcja, w czasie której informacja pojawia się z obrazem.

3.     Notatka linearna vs. notatka wizualna.

4.     Zadanie – wyzwanie dla mózgu: obraz czy słowo.

5.     Technika trzech świateł.

6.     Dobre rady odnośnie tekstu w notatce.

7.     Różne schematy notatki wizualnej.

8.     Ramki: podstawowe kształty.

9.     Elementy notatki wizualnej: znaczniki, ludziki, buźki-emocje, linie, strzałki, łączniki, chmurki, dymki, ramki, linie.

10.  Uniwersalny bank ikon.

11.  Alfabet wizualny – wybrane elementy.

12.  Przykładowe rysunki z wykorzystaniem alfabetu wizualnego wraz z częścią ćwiczeniową.

13.  Podsumowanie pozwalające utrwalić poznany materiał. 

Ewaluacja:

 W celu uzyskania informacji zwrotnej nauczyciel przeprowadzi:

-lekcję otwartą na zajęciach języka angielskiego z wykorzystaniem innowacji w jednej ze wspomnianych grup uczestniczących w niej,

- ankietę dotyczącą przydatności zdobytej wiedzy dla uczniów,

-ankietę dla nauczycieli uczestniczących w zajęciach języka angielskiego z wykorzystaniem innowacji,

- rozmowy indywidualne i grupowe z uczniami,

- dokumentację fotograficzną notatek własnych oraz notatek uczniów uczestniczących w innowacji, publikowaną w zamkniętej grupie ‘English is easy’ na portalu Facebook.

Szczegółowa analiza opublikowanych na zamkniętej grupie ‘English is easy’ efektów, a także ocena wyników ewaluacji, w tym ankiet, przeprowadzonych rozmów i wyników klasyfikacji z języka angielskiego za semestr 2 roku szkolnego 2022/2023, pozwoli ocenić stopień realizacji zamierzonych celów.

Wszystkie wyniki i uwagi zostaną opracowane w sprawozdaniu oraz udostępnione Dyrekcji szkoły.

Bibliografia:

Jachymek Agnieszka „Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania”, wydanie 1, Kraków, Wydawnictwo Znak Emitikon, 2022.

Mills Emily,’ The Art. Of Visual Notetaking. An interactive guide to visual communication and sketchnoting’, e-book, 2019.

Medina John, ‘Brain rules – 12 Principles for Surviving and Thriving and Work, Home and School’, Ingram Publisher Services, 2014.

Strony internetowe:

klaudiatolman.pl

kasiakrogulec.pl

portallibrus.pl

drawthewords.pl

quickdraw.withgoogle.com

Klaudia Jakuszko https://www.youtube.com/watch?v=Ynk_LMv9Ub0

Aplikacje:

Pinterest

Grupy tematyczne na portalu Facebook:

EduNOTATKI, Belfry Bazgrolą, Rozbiegany Belfer, TEACH & sketch, kropki&kreski, Zielona Oaza, MYŚLOGRAFIA, Umyslnie.pl.


Adnotacje Dyrektora Szkoły

Data wpływu dokumentacji innowacji pedagogicznej

 

Opinia Rady Pedagogicznej - data, numer uchwały

 

Podpis i data Dyrektora szkoły, zatwierdzający realizację innowacji

 

Piła,  dnia……………………………                 

                                                                                   ………...…………………………….. 

Podpis i pieczęć dyrektora szkoły                                          


ZGŁOSZENIE INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ

Zwracam się z prośbą o umożliwienie zgłoszenia innowacji pedagogicznej pt.

,, Sketchnotes - myślenie wizualne w szkolnej notatce”.

mojego autorstwa, podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej  

w dniu ……………………………..


Z poważaniem,

……………………………………………

(podpis autora)


W załączeniu:

- opis innowacji.

 


Festiwal Nauki ANS Piła z uczniami.

  W dniu 13.03.25 r. uczniowie klasy 3loc uczestniczyli w zajęciach praktycznych, organizowanych w ramach Festiwalu Nauki na ANS w Pile. Mi...