poniedziałek, 20 lutego 2023

Zajęcia otwarte - Describing a photo. Opis fotografii.

 W poniższym wpisie dzielę się z Wami pomysłem na lekcję, w trakcie której połączyłam 2 aspekty - powracającą od tego roku szkolnego maturę ustną oraz sketchnoting.

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ


Przedmiot: Język angielski

Temat zajęć: Describing a photo. Opis fotografii.

Czas trwania: 45 min.

Cele ogólne:

Kształtowanie świadomości maturalnych procedur egzaminacyjnych.

Wdrażanie do czynnego uczestniczenia w pracy zespołu.

Rozumienie i tworzenie wypowiedzi maturalnej.

Stwarzanie warunków do rozwijania zainteresowań metodą sketchnoting’u i samodzielnego konstruowania wypowiedzi.

Cele operacyjne:

Uczeń:

- rozumie postawione pytania problemowe dotyczące zadania maturalnego – opisu obrazka i udziela odpowiedzi,

- poznaje strategie maturalne (matury ustnej) względem opisu obrazka,

-analizuje materiał dźwiękowy w celu wychwycenia odpowiednich elementów do wykonania zadania,

-zgłębia techniki sketchnoting’u tworząc notatkę dotyczącą opisu fotografii z zachowaniem strategii maturalnych,

- rozbudza wyobraźnię, aktywność i inwencję twórczą podczas pracy na lekcji zarówno działając indywidualnie jak i w parach,

- przy współudziale nauczyciela kształtuje postawę gotowości podejmowania działań na rzecz realizacji zadań maturalnych,

- swobodnie wyraża ekspresję werbalną.

Metody pracy:

 - oparta na słowie,

- oparta na obserwacji,

-oparta na analizie nagrania,

-oparta na założeniach sketchnoting’u,

- oparta na praktycznym działaniu. 

Formy pracy:

 - indywidualna (uczeń w trakcie lekcji udziela odpowiedzi na postawione pytania),

-burza mózgów (wspólna analiza i wnioskowanie),

- w parach (podział klasy na zespoły 2-osobowe w celu realizacji wskazanych zadań).

Wykorzystane narzędzia dydaktyczne:

 - komputer             - koło fortuny stworzone na stronie spinthewheel.cc

- nagranie dźwiękowe   - rzutnik      - tablica

- przybory plastyczne  - podręcznik Focus 2 second edition, wyd. Pearson, P.Reilly, A. Grodzicka, A,Tkacz (strona 42 zadanie 4)

– autorski materiał sketchnoting’owy z kluczowymi elementami opisu fotografii

- autorski materiał sketchnoting’owy z zasadami egzaminu ustnego z języka obcego nowożytnego

- materiały wizualne: fotografie   

Wykorzystane narzędzia ewaluacji:

- tarcza                      - ankieta dla ucznia                    - ankieta dla zaproszonych gości

Przebieg lekcji:

I.                Powitanie uczniów i sprawdzenie obecności.

II.              Przedstawienie tematu i celów lekcji oraz zakresu wprowadzanych treści.

III.            Przypomnienie aspektów z ostatniej lekcji – pytania do klasy.

IV.            Przedstawienie autorskiego materiału sketchnoting’owego z zasadami egzaminu ustnego z języka obcego nowożytnego.

V.              Wprowadzenie strategii maturalnej (matury ustnej) - przedstawienie autorskiego materiału stworzonego w duchu sketchnoting’u z kluczowymi elementami opisu fotografii. Współtworzenie (rozbudowywanie) notatki w czasie zajęć.


VI.            Analiza materiału stymulującego – 3 fotografii wraz z uzupełnieniem na ich podstawie notatki sketchnoting’owej.

VII.         Przygotowanie i uczniowska prezentacja opisu 3 fotografii.

VIII.       Zadanie na podstawie koła fortuny stworzonego na stronie spinthewheel.cc.

Zadanie możesz zobaczyć TUTAJ 1, TUTAJ 2, TUTAJ 3.

IX.            Zadanie z odsłuchu  - uzupełnienie opisu obrazka przedstawionego w nagraniu.

(podręcznik Focus 2 second edition, wyd. Pearson, P.Reilly, A. Grodzicka, A,Tkacz -strona 42 zadanie 4).

X.              Przedstawienie zadania: wyzwanie sketchnoting’owo – leksykalne do realizacji w ramach zadania domowego (odniesienie do działalności w zamkniętej grupie ‘English is easy’, na portalu społecznościowym Facebook stworzonej przy okazji wprowadzenia innowacji, do której należą uczniowie biorący udział w lekcji).

XI.            Podsumowanie ewaluacyjne zajęć.

 

Wypełnienie ankiet i tarczy przez uczniów, a także oddzielnych ankiet przygotowanych dla zaproszonych gości.



ANKIETA DLA UCZNIA:

                         ANKIETA EWALUACYJNA DLA UCZNIA

Oceń dzisiejszą lekcję ‘Describing a photo. Opis fotografii’ w skali od 1 do 5,

1       oznacza najniższą ocenę, 5 - najwyższą.

 

1.      Czy sposób prowadzenia dzisiejszej lekcji języka angielskiego okazał się dla Ciebie ciekawy?

1              2                3                    4                  5

2.      Czy uważasz, że poruszone na dzisiejszej lekcji aspekty związane ze strategiami maturalnymi są istotne?

             1             2                3                    4                  5

3.      Jak podobały Ci się zadania, które wykonywałeś (-aś)?

             1             2                 3                   4                  5

4.      Czy mogłeś (-aś) na dzisiejszej lekcji, udzielając się na niej, swobodnie wyrazić siebie i swoje zdanie?

1              2               3                     4                 5

       5. Jak oceniasz swoje zaangażowanie w pracę na lekcji?

             1              2               3                     4                 5


ANKIETA DLA ZAPROPOSZYCH GOŚCI:


                    ANKIETA EWALUACYJNA DLA ZAPROSZONEGO GOŚCIA

Oceń dzisiejszą lekcję ‘Describing a photo. Opis fotografii’ w skali od 1 do 5,

1       oznacza najniższą ocenę, 5 - najwyższą.

 

1.     Czy sposób prowadzenia dzisiejszej lekcji języka angielskiego okazał się dla Pani / Pana  ciekawy?

        1              2                3                    4                   5

2.  Czy uważa Pani / Pan, że poruszone na dzisiejszej lekcji aspekty związane ze strategiami maturalnymi są istotne?

                      1             2                 3                      4                    5

              3. Jak podobały się Pani / Panu zadania, które wykonywali uczniowie?

                      1             2                 3                   4                  5

            4. W jakim stopniu, Pani / Pana zdaniem, uczniowie udzielając się na dzisiejszej lekcji, mogli swobodnie wyrazić siebie i swoje zdanie?

       1              2               3                     4                   5

             5. Jak ocenia Pani / Pan zaangażowanie nauczyciela w prowadzenie lekcji?

                     1              2               3                     4                    5

 

Ostatnim etapem lekcji była ocena zaangażowania uczniów, poprzez wpisanie ocen / plusów za aktywność.

Hasło motywacyjne dla uczniów: ‘It’s better to speak with mistakes, than to be silent in perfect   English’. 

Notatki uczniowskie w duchu sketchnoting'u z opisywanego powyżej spotkania.









 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Turniej Klas Mundurowych 2025.

  W dniu 11 kwietnia na Stadionie Powiatowym w Pile odbył się Turniej Klas Wojskowych w którym brały udział czteroosobowe reprezentację klas...